Čo je vitamín

Všetko o vitamínoch

Vedci objavili vitamíny až v dvadsiatom storočí, kedy sa zistilo, že sú nevyhnutnými esenciálnymi látkami, ktoré sa do tela dostávajú pomocou stravy, predovšetkým rastlinnou potravou, a hrajú významnú úlohu pri fyziologických procesoch (najmä pri metabolizme cukrov, tukov a bielkovín) a tiež v celkovej ochrane organizmu. Existuje 13 základných typov vitamínov, ktoré sú základnou zložkou našej stravy, telo si ich samo nevie vytvoriť, preto ich musíme prijímať práve prostredníctvom stravy. Potreba vitamínov však nie je nijako závratne vysoká, je však potrebné dbať na to, aby sme ich mali dostatok a telo bolo viac odolné proti rôznym infekciám. U väčšiny vitamínov si telo vie urobiť zásoby, ale napríklad vitamín C by sa mal prijímať každý deň, lebo je telom vylučovaný.

Každý vitamín má svoju špecifickú funkciu, žiadny z nich nemožno nahradiť zvýšeným príjmom vitamínu iného, preto je treba prijímať všetky druhy vitamínov v rovnakej miere. V niektorých prípadoch telo potrebuje zvýšený príjem určitých vitamínov.

Nedostatok vitamínu sa označuje ako hypovitaminóza - nastane v prípadoch, keď telo nedokáže z určitých dôvodov prijímať vitamíny zo stravy. Z hypovitaminózy môžu nastať rôzne zdravotné komplikácie a to aj veľmi vážne až smrteľné. Nedostatok nejakého druhu vitamínu sa dá doplniť zvýšeným príjmom potravín s určitým vitamínom, alebo pomocou potravinových doplnkov (napríklad fajčiari potrebujú dvojnásobok vitamínu C, pri kožných problémoch je potrebné zvýšiť príjem vitamínu B, často sa tiež objavuje nedostatok vápnika a pod.)

Okrem hypovitaminózy môže nastať aj opačný prípad - nadbytok vitamínu, ktorý sa označuje ako hypervitaminóza a väčšinou stačí len obmedziť stravu, ktorá je na tento vitamín bohatá. Najväčšie riziko "predávkovania" je u vitamínov A a D, ktoré sa ukladajú v tukoch až na niekoľko rokov a môžu potom mať za následok otravu organizmu.

Vitamíny udržujú naše telesné funkcie, bez nich by telo nemohlo vôbec fungovať. Náš imunitný systém sa bez nich nezaobíde. Dnes už našťastie existuje mnoho výživových doplnkov, ktoré nám umožnia vitamíny do tela dostať v potrebnom množstve


Doporučujeme: Multi40 je komplexný výživový doplnok s obsahom unikátnej kombinácie 40 prírodných látok a vitamínov na podporu vášho zdravia. Multi40 obsahuje unikátnu kombináciu 40 aktívnych látok - rastlinných extraktov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov pre maximálny synergický efekt. Vďaka obsahu 40 látok ide o najkomplexnejší multivitamín na trhu v SR. Multi40 pre ženy alebo Multi40 pre mužov.

Vytvorte si webové stránky zdarma!