KURKUMA - objavte jej jedinečné liečivé účinky na zdravie a ľuské telo

Kurkuma je známa najmä ako indické korenie. Vnímame ju však ako superpotravinu so silnými antioxidačnými, protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami? Kedy dosiahneme očakávané účinky kurkumínu v našom tele? Je pravdou alebo mýtom, že výťažky z kurkumy môžu zmierňovať príznaky artritídy?

Kurkuma
Kurkuma

zdroj: Pixabay

Čo je kurkuma a kde všade ju nájdeme?

Kurkuma sa veľmi často používa v tradičnej indickej kuchyni ako korenie alebo farbivo. Pridáva sa do údenín a omáčok. Určite každý z nás ochutnal lahodnú šošovicovú polievku, či jemne pikatnú garam masala s basmati ryžou alebo cesnakovým chlebom. Môžeme ju prekvapivo nájsť aj v mliečnych výrobkoch, nápojoch, zmrzline, či pekárenských produktoch.

Zaujímavosťou je, že kurkumín je využívaný celosvetovo, nielen v Indii. Napríklad v Japonsku sa pridáva do čaju, v Thajsku je zase súčasťou kozmetiky. V Číne sa používa ako farbivo a v USA ho môžeme nájsť v syre, masle, lupienkach ako farbivo, či konzervačnú látku. Až 1 miliarda ľudí na celom svete používa kurkumu dennodenne. Teraz, keď už viete čo je to kurkuma a v akých potravinách ju môžete nájsť si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi ňou a kari.

Kurkuma a kari: aký je medzi nimi rozdiel?

Kurkuma sa označuje aj ako indický zázvor či indický šafran. Patrí do čeľade "ďumbierovité" a preto vyzerá veľmi podobne ako zázvor. Je to bylinná trváca, asi pol metra vysoká rastlina s článkovaným podzemkom oranžovej farby. Vyrastajú z nej listy a korene. Vyskytuje sa v oblastiach južnej a juhovýchodnej Ázie, Indie, Vietnamu a Kambodži.

Po zbere sa podzemky varia, sušia a následne sa pomelú na jemný prášok. Hlavnou účinnou zložkou sú kurkuminoidy a to konkrétne kurkumín, typické žlté farbivo. Musíme si uvedomiť, že príjem čistého kurkumínu nemusí priniesť očakávané zdravotné benefity na ľudský organizmus. Zdá sa, že sám o sebe má veľmi nízku vstrebateľnosť a rýchle vylučovanie z tela. Zvýšenie vstrebateľnosti až o 2 000% vedci dokázali pri kombinácii kurkumínu s piperínom, ktorý je hlavnou aktívnou zložkou čierneho korenia.

Rozdiel medzi kurkumou a kari je nasledovný: obyvatelia Indie a juhovýchodnej Ázie nepoznajú kari korenie. Pre nich, je "curry" jedlo pripravené z kúskov mäsa, rýb alebo zeleniny. Omáčka je dochutená korením "masálá". Nesprávny názov "kari" sa používa len pri dovoze na európsky trh. Pre nás, Európanov, je to zmes viacerých korenín, ktorá sa môže zložením líšiť. Na slovenskom trhu je to väčšinou mix kurkumy, koriandra, rasce, mletého čierneho korenia a klinčeka.

Kurkuma a kari
Kurkuma a kari

zdroj: Pixabay

Ayurvéda a použitie kurkumy v minulosti

Kurkuma je vlastne zázračná rastlina. Významne sa používa v tradičnej čínskej medicíne pri liečbe chorôb spojenými s bolesťami brucha a po stáročia v indickej ajurvédskej medicíne. Ajurvéda, matka všetkých liečebných systémov, je systém celostnej medicíny. Zameriava sa predovšetkým na odhalenie príčin, ktoré môžu spôsobovať jednotlivé choroby. Učí nás sebapoznaniu, vyzdvihuje zdravý životný štýl a prevenciu.

Už tisíce rokov Indovia používajú kurkumu ako liek na žalúdočné problémy a rôzne ochorenia pečene. Predpokladajú, že pomáha aj pri zlepšení trávenia, regulácii menštruácie, rozpúšťaní žlčových kameňov, reumatizme, výtoku z nosa a zápalov dutín. V ajurvéde ju predpisujú pri liečbe podvrtnutí a opuchov. Podporuje funkciu pečene. Zároveň prečisťuje krv a zvyšuje jej obeh, čo spôsobuje lepší vzhľad pokožky.

Liečivé účinky kurkumínu (kurkumy) na zdravie a ľudský organizmus

Pri väčšine chronických ochorení bol diagnostikovaný zápal v tele. Niekoľkými štúdiami bolo zistené, že kurkumín má silné protizápalové účinky. Zároveň sa považuje za účinný antioxidant.

Azda vás presvedčia aj ďalšie liečivé účinky kurkumy na zdravie, aby ste ju zaradili do svojho jedálnička. Užívanie kurkumínu pomáha:

  • pri únave,

  • pri úzkosti,

  • pri bolesti,

  • pri artritíde,

  • pri svalovej horúčke po zvýšenej fyzickej aktivite,

  • zvyšovať pozornosť a pamäť.


Kurkuma
Kurkuma

zdroj: Pixabay

Kurkumín zmierňuje príznaky artritídy

V minulosti sa predpokladalo, že artritída je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré nie je spôsobené zápalom. Postupom času sa potvrdilo, že aj pri artritíde sú prítomné zápalové aspekty a teda príčinou ochorenia je zápal. Poznáme niekoľko typov artritídy, infekčnú a neinfekčnú alebo monoartritídu, či polyartritídu a iné. Typickými príznakmi sú bolesti kĺbov sprevádzané stuhnutosťou, či opuchom.

Na rozdiel od artritídy je osteoartróza degeneratívne ochorenie kĺbov súvisiace so zranením, nadmernou záťažou, nadváhou, opotrebovaním, vekom a genetickou predispozíciou. Vyznačuje sa hlavne poškodením chrupavky. Aj v tomto prípade určitú rolu hrá zápalový proces, ktorý postihuje kĺb a okolitú štruktúru.

Už bolesť svalov po ich preťažení prináša veľmi nepríjemný pocit. Je teda jednoznačné, že bolesť kĺbov pri každodennej činnosti výrazne znižuje kvalitu života jednotlivca. Napriek tomu, artritídou trpí na svete viac ako 250 miliónov ľudí.

Faktom zostáva, že na liečbu neexistuje žiadny liek. Môžeme využiť len farmaceutické prípravky, ktoré uľavujú od bolesti a zmierňujú zápal. Práve preto, sa v posledných rokoch zvyšuje záujem o alternatívnu medicínu v podobe prírodných výživových doplnkov. Tie totiž nespôsobujú nežiadúce vedľajšie účinky ako klasické lieky. Zároveň niekoľko štúdií aj potvrdilo, že prostredníctvom ich liečby sa môžu zmierniť príznaky artritídy najmä bolesť a zápal.

Má kurkuma nežiaduce účinky?

Štúdie potvrdzujú bezpečnosť užívania kurkumínu. Avšak, občas sa môžu vyskytnúť vedľajšie nežiaduce účinky kurkumy, ktoré sa zvyčajne prejavujú ako hnačka, nevoľnosť, bolesť hlavy, vyrážky alebo žltá stolica.

Počas tehotenstva sa neodporúča konzumovať výživové doplnky s obsahom kurkumínu, prípadne sa treba poradiť so svojim lekárom.


Naše odporúčanie

Vychutnávajte si svoj život plnohodnotne a bez bolesti. Už teraz si objednajte výživový doplnok s najvyšším obsahom kurkumínu a to Kurkumin ADVANCE. Obsahuje 400 mg vysokokoncentrovaného extraktu z kurkumy s obsahom 95 % kurkuminoidov a 5 mg piperínu, ktorý zabezpečí výbornú vstrebateľnosť.

Vytvorte si webové stránky zdarma!