Maca peruánska

Maca peruánska - Maca

Super-odolná vysokohorská rastlina, ktorej koreň je doslova nabitý látkami ktoré sú prospešné ľudskému telu. Tak by sa dala v krátkosti predstaviť maca peruánska alebo aj maca. Zoznam jej "zásluh", pokiaľ ide o ľudské zdravie, takmer neberie konca. Stavte sa, že v ňom nájdete aj niečo, s čím by mohla pomôcť práve vám..

zdroj: Pixabay

Maca peruánska a legenda

Stará indiánska legenda hovorí, že maca peruánska je darom od boha Virakoča, ktorý dal kmeňom žijúcich v krutých klimatických podmienkach ťažko prístupných výšin Ánd túto rastlinu a že do nej dal všetko potrebné k zdravému a dlhému životu - cenné proteíny, minerály, vitamíny a dodal ešte čosi pre silu ... a chuť plodiť potomkov. Po mnohých storočiach sa o cenných vlastnostiach maci mali možnosť presvedčiť aj španielski dobyvatelia. Ich kone v tunajších krutých podmienkach slabli a nechceli sa rozmnožovať. Španieli im podávali macu podľa rád indiánov a vyskúšali tak jej posilňujúce a afrodiziakálne vlastnosti. Tak získala maca peruánska označenie "afrodiziakum". Vedomosti o ich účinkoch priviezli do Španielska a tak sa maca peruánska dostala aj na stôl kráľovskej rodiny. Dnes je maca peruánska  dobre známa a jej účinky na podporu plodnosti sa využívajú po celom svete.

Prečo práve Maca peruánska?

Maca peruánska alebo aj žerucha peruánska je prastará rastlina, ktorá rastie iba v chránenej oblasti vo vysokých horách Ánd v Peru. Niekedy je uvádzaná slovensky tiež ako "maka", "mača"Najdôležitejšie je sila jej koreňa. Maca peruánska je pestovaná pre neveľké buľvy, ktoré sú v Peru súčasťou tradičnej stravy.

Maca peruánska sa tamojšími obyvateľmi konzumuje čerstvé varená, pečená alebo spracovaná ako džem.

Svoje významné využitie nachádza maca peruánska ako liečebný prostriedok. Po usušení je možné macu skladovať niekoľko rokov a u domorodých obyvateľov je využívaná na liečbu tuberkulózy, menštruačných porúch, anémia, sterility a mužskej potencie, rakoviny žalúdka alebo pri symptómoch menopauzy.

Maca peruánska sa užíva ako formou prášku tabliet alebo ako bylinný extrakt. Je považovaná za prírodné afrodiziakum, preto sa môžete stretnúť aj s označením "peruánska modrá pilulka" alebo "peruánska viagra". Svoje uplatnenie nájde predovšetkým pre zvýšenie plodnosti a sexuálnej túžby. Je však ideálny na vyrovnanie hormónov v tele alebo pre všeobecné posilnenie imunity. Skvelé výsledky sú u maci zaznamenané pri jej dlhodobom užívaní. Maca peruánska je vhodný doplnok stravy, ktorý sa radí sa medzi účinné superpotraviny a adaptogény.

Maca peruánska a jej komplexné účinky

Maca peruánska svojimi látkami podporuje hormonálnu rovnováhu vďaka obsiahnutým prírodným alkaloidom. Tieto prírodné látky dokážu regulovať orgány s vnútornou sekréciou, ako je hypofýza, hypotalamus, nadobličky alebo pankreas. Pôsobením na tieto orgány podporuje produkciu potrebných hormónov a zaisťuje vyrovnanú hormonálnu hladinu, zároveň tým stimuluje vyššiu produkciu pohlavných hormónov ako u mužov tak žien. Celkovo pôsobí na hormonálny systém ako tonikum. Účinkov tejto rastliny si cení aj množstvo športovcov, ktoré ju zaraďujú do svojho jedálnička práve pre dodanie dostatočnej sily a pre celkovú kondíciu organizmu. Maca peruánska rýchlo regeneruje organizmus po športových výkonoch a odbúrava stres.

Pri pravidelnom užívaní sa prejaví:

  • zlepšenie stavu mysle,
  • zníženie stresu ,úzkosť a zvýšenie psychickej odolnosti
  • posilnenie imunitného systému, telesná vitalita a omladenie organizmu,
  • zvýšené libido a sexuálna túžba
  • znižuje hladinu cholesterolu
  • u žien porovnáva hladiny estrogénu a progesterónu
  • u mužov zvyšuje počet spermií a zlepšuje ich aktivitu.

Maca peruánska a výsledky odborných štúdií

Maca je predmetom rôznych výskumov na zvýšenie plodnosti zhruba od roku 1961. Štúdia vykonaná na laboratórnych potkanoch, ktorým bol podávaný prášok z macy preukázala u samičiek dozretí väčšieho počtu vajíčok a u samcov výrazné zvýšenie počtu spermií.
V štúdii uskutočnenej v roku 2001 užívali muži tablety 1500 alebo 3000 mg koreňa maca denne. Po štyroch mesiacoch užívania vykázali vyšší objem spermy a lepšiu pohyblivosť spermií, pričom hormonálnej hladiny (LH, FSH, prolaktín, testosterón a estradiol) zostali nezmenené. Množstvo dennej dávky nemalo na výsledok významný vplyv.
V ďalšej štúdii uskutočnenej rovnakým tímom sa skúmal nárast libida u mužov, ktorým sa po dobu 12 týždňov podával doplnok stravy s koreňom maca. Výsledky preukázali, že maca zvyšuje sexuálnu túžbu. Právom si tak zaslúži označenie - prírodné afrodiziakum.
Pozornosť výskumov je venovaná mace aj v súvislosti s potrebami žien v menopauze. Posledné výskumy ukazujú, že maca peruánska stimuluje hladinu estradiolu. Pri pravidelnom užívaní redukuje návaly tepla, nepríjemné potenie, náladovosť, únavu a vaginálnu suchosť.
Obsahuje látky, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém, a preto je vhodná aj pri psychických problémoch. Využíva sa pre odbúranie pocitov úzkostí alebo depresívnych stavov.


Doporučujeme: Maca Advance

Maca ADVANCE obsahuje vysoko koncentrovaný extrakt z koreňa maca 10 : 1. Vďaka tomu sú biologicky aktívne látky nachádzajúce sa v doplnku v 10-krát vyššej koncentrácii než v samotnom koreni maca.

Celý proces spracovania maca je maximálne šetrný a zohľadňuje snahu zachovať v maca všetky hodnotné prírodné látky. Na konci spracovania nasleduje výstupná kontrola suroviny. V ČR vykonávame nezávislú kontrolu kvality v akreditovanom laboratóriu - mikrobiologickú analýzu a analýzu na ťažké kovy. Vďaka tomu môžeme zaručiť macu tej najvyššej kvality.

Maca Advance - výrobný proces

Celý proces spracovania maca je maximálne šetrný a zohľadňuje snahu zachovať v maca všetky hodnotné prírodné látky. Na konci spracovania nasleduje výstupná kontrola suroviny. V ČR vykonávame nezávislú kontrolu kvality v akreditovanom laboratóriu - mikrobiologickú analýzu a analýzu na ťažké kovy. Vďaka tomu môžeme zaručiť macu tej najvyššej kvality.

Maca Advance - optimálne skladovanie

Pre zachovanie vysokej kvality maca je dôležité taktiež jej skladovanie. Od ukončenia výroby sa preto maca uchováva za optimálnych skladovacích podmienok, ktoré zaručujú zachovanie stálej kvality.

Referencie od zákazníkov na Maca Advance >>>

Vytvorte si webové stránky zdarma!