Príjem vitamínov

Príjem vitamínov

Nedostatočný alebo naopak zvýšený prísun vitamínov môže spôsobovať rad nepríjemných zdravotných komplikácií a preto je potrebné dbať na to, aby ste pravidelne doplňovali, alebo sa snažili obmedziť príjem vitamínov.

Nedostatok vitamínov sa odborne nazýva avitaminóza a vzniká v prípade, kedy telo chýba určitý vitamín dlhšiu dobu. Najzávažnejšie komplikácie môžu vzniknúť z nedostatku vitamínu C, čo môže spôsobovať napríklad skorbut a v horšom prípade môže spôsobiť dokonca smrť. Nielen vitamín C môže spôsobiť tak závažné komplikácie, ale v podstate akýkoľvek dlhodobý nedostatok určitého vitamínu môže byť veľmi nebezpečný. Týmto zdravotným komplikáciám možno zamedziť, ak začnete zavčasu užívať dostatočné množstvo vitamínu, ktorý vám v tele chýba.

Nedostatok vitamínov sa môže prejaviť určitými príznakmi, ktoré sa v takom prípade môžu objaviť. Pri nedostatku vitamínu C môžete spozorovať väčšiu únavu, objaviť sa môže tiež padanie zubov, krvácanie z ďasien a častejšie ochorenia kvôli nižšej imunite. Nedostatok vitamínu B12 sa môže prejaviť anémiou, nedostatok kyseliny listovej sa prejavuje spravidla únavou a zvýšenou citlivosťou a nedostatkom tohto vitamínu trpia často ženy v tehotenstve, alebo u ľudí, ktorí trpia rôznymi infekčnými chorobami.

Prebytok a nedostatok vitamínov

Nielen nedostatok, ale aj nadbytok vitamínov môže nášmu organizmu uškodiť. Pri zvýšenom prísune určitého vitamínu sa objaví ochorenie nazývané hypervitaminóza. "Predávkovanie" je možné len u vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch - práve v tukovom tkanive sa totiž ukladajú a to môže predstavovať veľmi nebezpečná riziká rôznych zdravotných komplikácií. Predávkovanie vitamínami, ktoré sú rozpustné vo vode nehrozí, pretože ich nadbytok je bez problému vylúčený močom z tela von.

Nedostatok vitamínov B-komplexu sa prejavuje poruchami mozgových funkcií, tráviaceho ústrojenstva, nespavosťou, nechutenstvom, bolesťami hlavy, alebo tiež kožnými problémami. Nadbytok vitamínov B-komplexu spôsobuje hnačky, návaly tepla a zimy, alebo zvýšená hladina pečeňových transamináz pri nedostatku vitamínu B6.

Pri nedostatku vitamínu K v organizme sa objavujú príznaky, akými sú napríklad pečeňové poruchy, poruchy zrážanlivosti krvi a trpia nimi najmä kojenci a tento nedostatok môže byť veľmi nebezpečný pre pacientov trpiacich poruchami funkcie pečene.

Nedostatok vitamínu E sa väčšinou neobjavuje, skôr môže byť spôsobený genetickými dispozíciami, ale je možné sa ho predávkovať. Príznaky predávkovania vitamínu E môžete zaznamenať ako nevoľnosť, hnačky a žalúdočné ťažkosti, ktoré sa ľahko vyriešia obmedzením príjmu vitamínu E.

Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť demineralizáciu kostí, čo má za následok ich deformáciu. Ak je ho nadmerný prísun, spôsobuje nevoľnosť, hnačky, zvracanie a poruchy orientácie. Nadmerný prísun vitamínu D môže poškodiť obličky, spôsobuje aj odvápnenie mäkkých tkanív a narušeniu správneho rastu kostí.

Málo vitamínu A v tele môžete vytušiť z náhlej suchosti pokožky, lúpanie kože, rôznymi črevnými ťažkosťami a pri nadmernom prísune tohto vitamínu sa tiež objavujú kožné problémy. Vysoký príjem vitamínu A môže byť veľmi nebezpečný a to predovšetkým v období tehotenstva, kedy môže poškodiť plod, alebo u malých detí.


Vytvorte si webové stránky zdarma!