Vitamín F

Vitamín F - popis

Vitamín F sa označujú nevyhnutné esenciálne mastné kyseliny, kyselina linolová, linolénová a arachidonová, ktoré sa do tela dostávajú iba potravou, pretože telo si tieto kyseliny nedokáže vytvoriť žiadnu inou cestou. Tieto esenciálne mastné kyseliny sú základom pre tvorbu a funkciu bunkových membrán, ovplyvňujú našej energiu, stav vlasov, pokožky a nechtov, ďalej pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, zabraňujú kôrnatenie ciev, ochraňujú tiež pečeň a sú veľmi dôležitým elementom pri správnom vývoji detí, chráni nás proti zvýšenému krvnému tlaku a nadváhe, podporujú imunitný systém, zabraňujú krvným zrazeninám, chráni organizmus proti srdcovým chorobám a mozgovej mŕtvici, pôsobí priaznivo na funkciu prostaty, ďalej ovplyvňujú správnu funkciu zrážanlivosti krvi, starajú sa o našej telesnú teplotu a pôsobí tiež preventívne proti rakovine .

Hoci sú tieto kyseliny pre telo potrebné, môžu tiež vytvárať nebezpečné voľné radikály, proti ktorým naopak pôsobí vitamín E, ktorý by sa mal do tela dodávať spoločne s týmito kyselinami, aby zamedzil oxidácii tukov v našom tele.

Vitamín F - jeho účinky

Vitamín F čiže esenciálne mastné kyseliny sa nachádza v rastlinnom tuku a oleji, morských živočíchoch (langusta, homár), orechoch (hlavne vlašských), semienkach (slnečnicových, tekvicových, ľanových), sóje, mandliach, listovej zelenine, konopnom oleji, obilných klíčkoch, avokáde, rybách, alebo v oleji z ľanového semienka, ktorý je veľmi bohatým zdrojom tohto vitamínu. Ničí sa pôsobením tepla a kyslíkom.

Esenciálne kyseliny by mali byť do tela prijímané len z jedného až dvoch percent z celkového denného príjmu kalórií (6-8 mg denne). Ak je týchto esenciálnych mastných kyselín do tela dodávané viac, potom sa môže ako následok dostaviť prírastok na váhe, pretože sa začne ukladať tuk a vznikajú voľné radikály, kožné ekzémy, alebo akné.

Nedostatok vitamínu F sa prejavuje spravidla bolesťou hlavy, znížením krvného tlaku, rôznymi metabolickými poruchami alebo kožnými problémami.Vytvorte si webové stránky zdarma!