Vitamín K

Vitamín K - popis


Vitamín K patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch a má 3 formy (K1, K2 a K3). Tieto vitamíny sa tvoria z baktérií v tenkom čreve. Niektorí jedinci však môžu mať problém s absorbovaním tohto vitamínu. V takom prípade je vitamín K3 do tela dodávaný synteticky a mal by byť podávaný s jedlom, aby sa mohol lepšie vstrebať.

Vitamín K je potrebný najmä pre správnu činnosť pečene a tiež pre funkčnosť zrážanlivosti krvi pomocou takzvaných faktorov zrážania krvi. Vitamín K potrebujeme hlavne preto, aby sme nekrvácali, pretože pôsobí preventívne proti týmto problémom (krvácanie z nosa, nadmerné menštruačné krvácanie, trombóza, vnútorné krvácanie). Vitamín K tiež pomáha vstrebávať vápnik, s ktorým potom spoločne pôsobí na kosti, zamedzuje rednutie kostí a ovplyvňuje ich správny vývoj. Pôsobí tiež preventívne proti vzniku rakoviny, podporuje funkcie srdca, obličky a znižuje tiež hladinu zlého cholesterolu v krvi. Vitamín K sa tiež predpisuje pred operáciami, aby sa zabránilo možným komplikáciám v podobe pooperačného krvácania.

Vitamín K sa nachádza v listovej zelenine (špenát, šalát), strukovinách, brokolicu, kvake, keli, karfiolu, mäse, obilných a mliečnych výrobkoch (jogurty, cmar, acidofilné mlieka) zemiakoch, rastlinných olejoch, vnútornostiach, morských riasach, paradajkách, mrkve , rybom tuku, sójovom oleji, vo vajíčkach a zlý vplyv majú na vitamín K obzvlášť antibiotiká, ktoré jeho účinok výrazne znižujú.

Vitamín K - účinky

Ak sa objaví nedostatok vitamínu K v našom organizme - najmä u pacientov trpiacich problémami s pečeňou, candidóza, nedostatkom tukov v strave, neprítomnosť žlčových kyselín, alebo metabolickej poruchám (črevné problémy porucha vstrebávanie tukov), účinok sa znižujú. Účinok ovplyvňujú tiež antibiotiká, röntgenové žiarenie, minerálne oleje, prebytok vitamínu E alebo alkohol a nedostatok sa potom môže prejaviť rôznymi metabolickými poruchami (komplikácie s pečeňou, hrubým črevom, zhoršenie zrážanlivosti krvi, krvácanie z nosa, nadmerné menštruačné krvácanie, časté hnačky, pomalší hojenie rán, tvorba modrín a krvných podliatin). Vitamín sa neničí varom, vlhkosťou, ani pôsobením vzduchu, len ak by sa dlhodobo vystavený slnku, jeho účinok sa môže znížiť.


Prebytok vitamínu K sa spravidla neobjavuje, telo si ho vytvorí primerané množstvo a nebezpečenstvo sa môže objaviť len u pacientov s poruchou zrážanlivosti krvi. Prebytok sa môže prejaviť napríklad silnejším potením, horúčkami, nechutenstvom alebo návalmi horúčavy a zimy. Odporúčaná denná dávka vitamínu K sa udáva okolo 0,08 mg za deň.

Doporučujeme unikátny výživový doplnok. Obsahuje kombináciu vitamínu K2 vo forme MK7, vitamínu D3, vápnika a rybieho oleja pre maximálny synergický účinok. Poštovné je ZADARMO

Liečivé účinky vitamínu K:

  • Vitamín K sa podieľa na zrážaní krvi, je nevyhnutný na syntézu proteínov zrážania krvi v pečeni a protrombínu ako najdôležitejšieho faktora zrážania krvi

  • Vitamín K pomáha pri vytváraní a obnove vlasov

  • Vitamín K pomáha v črevách meniť glukózu na glykogén, ktorý sa uchováva v pečeni. Glykogén je hlavným energetickým palivom pri činnosti svalov

Vytvorte si webové stránky zdarma!