Vitamíny pre tehotné ženy

Vitamíny pre tehotné-popis

V čase tehotenstva je potrebný zvýšený príjem, pretože telo prežíva určitý nápor a zmeny, ktoré ovplyvnia potrebu týchto vitamínov. Pretože v normálnej strave nenájdete všetky vitamíny, ktoré sú nutné najmä pre správny vývoj plodu, môžete si zaobstarať niektoré z preparátov špeciálne vyvinutých pre tehotné a dojčiace ženy, aby ste mali zaručený správny prísun všetkých týchto dôležitých látok.

V tehotenstve je zvýšená potreba hlavne kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko vzniku vývojových chýb mozgu a miechy, tiež znižuje riziko potratu a podporuje tvorbu materského mlieka v čase dojčenia. Dôležitý je tiež prísun vitamínu C, dostatok esenciálnych mastných kyselín, aby sa tak predišlo pôrodným komplikáciám, preto je treba zvýšiť príjem sójového alebo slnečnicového oleja, ďalej konzumácia rýb (kvôli jódu), železo pre správnu výživu plodu placentou, mliečne výrobky (vápnik) a vitamín A pre správnu funkciu placenty.

Vitamíny pre tehotné -účinky

U vitamínov rozpustných v tukoch treba strážiť, aby nedošlo k predávkovaniu, pretože by to mohlo byť veľmi nebezpečné. Ďalšie látky, ktoré sú v tehotenstve veľmi potrebné sú: horčík, fosfor, selén, vitamín B6 a B12.

Predtým, než pôjdete zakúpiť niektorý z prípravkov určený tehotným a dojčiacim ženám sa poraďte s lekárom a tiež dbajte na to, aby tieto doplnky boli naozaj určené pre tehotné a dojčiace ženy, či obsahujú dostatok kyseliny listovej, železa, vápnika a horčíka a či nie je dávka vitamínu C vyššia, než je potreba.

Lepšie sú preparáty, ktoré neobsahujú vitamín A, pretože u neho hrozí riziko predávkovania a v prípade, že je obsiahnutý v potravinovom doplnku, je nutné jeho príjem kontrolovať. V prípade predávkovania totiž hrozí riziko poškodenia plodu.

Vytvorte si webové stránky zdarma!